Pracownia Finansowa daje inwestorom zarobić na OZE nawet 11% rocznie

Odnawialne źródła energii stają się koniecznością w dzisiejszych czasach. Coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną i postępujące zanieczyszczenie powietrza sprawia, że cały świat zmierza w kierunku zmian. W Polsce również szukamy najlepszych rozwiązań optymalizacyjnych i odnotowujemy coraz większą popularność OZE. Jedna z największych firm crowdfundingu udziałowego elektrowni wiatrowych umożliwia nawet dołączenie do takich projektów ekologicznych z perspektywą otrzymywania zysków długoterminowo. Na czym polega inwestycja tego typu odpowiada prezes Pracowni Finansowej Tomasz Wiśniewski.
 


Pracownia Finansowa jest jedną z największych firm obsługujących inwestycje crowdfundingowe w Polsce. Jakie liczby opisują obecność PF na rynku?

Pracownia Finansowa istnieje na rynku od 2013 roku, czyli już 7 lat. Pozyskaliśmy już łącznie ponad 200 milionów PLN kapitału na inwestycje realizowane w Grupie PF przy udziale 900 Inwestorów. W ramach projektów, do których dołączyli Inwestorzy we współpracy z PF wybudowano przez spółki z Grupy 15 elektrowni wiatrowych, a kolejne 15 jest w budowie. W spółkach deweloperskich zrealizowano 9 projektów, 10 jest w trakcie realizacji, a 5 w banku ziemi. Obsłużyliśmy ponad 7 milionów wypłat zrealizowanych przez spółki celowe do Inwestorów w samym 2020 roku. 

Sukcesy są imponujące. Zatrzymajmy się zatem przy elektrowniach wiatrowych, które poradziły sobie z wieloma wyzwaniami w Polsce. Jak obecnie wygląda sytuacja na tym rynku w opinii Pracowni Finansowej?

Klimat dla elektrowni wiatrowych w Polsce znacznie się poprawił w ostatnich latach. Znowelizowano większość niekorzystnych zapisów ustawy o OZE wprowadzonej w 2016 roku. W naszej opinii tzw. zielony ład, który opanowuje cały świat, dotrze wkrótce także i do Polski, która dobrowolnie, czy też w wyniku realizacji wymagań Unii Europejskiej, zredukuje jedną z ostatnich przeszkód rozwoju energetyki wiatrowej jaką jest reguła 10h. Jednak nawet jeśli to nastąpi, przygotowanie kolejnych lokalizacji od strony dokumentacyjnej zajmie przynajmniej 3–4 lata. Do pełni szczęścia branży potrzebne są kredyty, a pełnego rozpędu nadałyby jej dotacje i system wsparcia. Póki co, brak tych trzech elementów sprawia, że realizowane są jedne z ostatnich projektów elektrowni wiatrowych w Polsce, które uzyskały Pozwolenia na Budowę jeszcze na starych zasadach. Spółki z Grupy Pracownia Finansowa, dostosowując się do zmieniającej się sytuacji, postanowiły zbudować swoje elektrownie w oparciu o kilku – kilkunastoletnie turbiny, które w naszej opinii można porównać do 2-3 letniego samochodu, który jest dużo tańszy niż prosto z salonu, jednak ciągle jak nowy. Dzięki dużo niższej cenie urządzenia, takie rozwiązanie pozwala prognozować dwucyfrowe stopy zwrotu dla Inwestora, nawet przy braku systemu wsparcia, kredytu i dotacji. Przy czym strategia regularnych repoweringów zakłada, że za kilkanaście lat, i tak zechcemy skorzystać z atrakcyjnych form finansowania zewnętrznego i wymienić urządzenia na nowe, nowocześniejsze, wydajniejsze, być może wyższe, tak jak robią to nasi zachodni sąsiedzi. Taka operacja może być powtarzana co kilkanaście – kilkadziesiąt lat, podnosząc rentowność i wartość elektrowni.

Wszyscy chcą mieć udział w budowaniu zdrowszego jutra, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Jakie są warunki dołączenia do projektów elektrowni wiatrowych we współpracy z Pracownią Finansową?

Umożliwiamy udział w wielomilionowym biznesie w charakterze pełnoprawnego wspólnika już od 40.000 zł. Nie trzeba mieć zatem 5, czy 8 milionów złotych, aby stać się producentem zielonej energii z przemysłowej elektrowni wiatrowej. Jednocześnie, nawet jeśli ktoś dysponuje taką kwotą, być może nie chce jej inwestować wyłącznie w jeden projekt, a zdywersyfikować portfel. Nasz model crowdfundingowy temu sprzyja, a opinie na temat modelu współpracy, pozwalają sądzić, że sprawdzi się on najlepiej u przedsiębiorców, na co dzień zajętych własnym biznesem i chcących pomnażać nadwyżki finansowe bez poświęcania temu uwagi. Szczególnie, że inwestycja jest całkowicie pasywna dla Inwestora, a zarządzanie projektami zabiera dużo czasu i energii, dlatego zostaje po stronie Grupy PF.

Jak wygląda proces inwestycyjny i zasady wypłat zysków? Czy procedury są czasochłonne?

Procedury są czasochłonne, ale tylko dla zarządzających projektem. Zmagają się oni czasem z machiną urzędniczą i wieloma przeciwnościami losu. Dla Inwestora procedury są uproszczone do niezbędnego minimum. Proces przystąpienia do spółki wymaga oczywiście formy notarialnej, ale i tu w dobie Covid-19 zaczęliśmy coraz częściej wykorzystywać instytucję pełnomocnictwa, którego można udzielić u notariusza ‘za rogiem’. Poza tym umowę inwestycyjną i inne niezbędne dokumenty można podpisać korespondencyjnie. Zdalnie można także uczestniczyć w spotkaniu z Investment Managerem – indywidualnie lub grupowo. Organizujemy cykliczne webinary LIVE, na których tłumaczymy cały proces inwestycyjny, otoczenie gospodarcze w jakim działa nasz biznes i odpowiadamy na pytania uczestników.

Na jakie wsparcie Pracowni Finansowej mogą liczyć inwestorzy, którzy zdecydują się na dołączenie do projektów realizowanych przez spółki celowe w Grupie PF?

Pracownia Finansowa zapewnia Inwestorom indywidualnego opiekuna – Investment Managera oraz wsparcie Biura Obsługi Inwestora. Wszelkie przydatne informacje są zawarte w narzędziu internetowym – Panelu Inwestora, dostępnym także w formie aplikacji na urządzenia mobilne. Można tam pobrać dokumenty, raporty z realizacji lub wyniki działających już elektrowni. Inwestorzy są także na bieżąco informowani o postępach i wynikach inwestycji w komunikatach, które docierają do nich drogą mailową i poprzez aplikację mobilną. Zanim Inwestor dołączy do projektu Investment Manager jest również w stanie doradzić wybór najlepszej formy inwestycji lub dywersyfikacji portfela, a po dołączeniu zaproponować preferencyjne warunki dołączenia do kolejnych projektów, które tą dywersyfikację wesprą. Przygotowujemy też coraz więcej materiałów edukacyjnych w zakresie inwestowania i budowania zamożności. 

Do jakich projektów można aktualnie dołączyć? Czym się charakteryzują i ile można zyskać? 

Zacznę od tego, że Pracownia Finansowa umożliwia dołączanie do projektów związanych nie tylko z energetyką odnawialną. Spółki celowe w Grupie PF realizują też projekty w branży deweloperskiej, budując osiedla dobrze skomunikowanych domów jednorodzinnych, głównie w Warszawie.
W elektrowniach wiatrowych zapraszamy obecnie do projektów opartych głównie o 100-metrowe, 2MW turbiny Vestas. Prognozowana rentowność tych elektrowni to 11–12% rocznie. Ta rentowność może rosnąć w przyszłości przez wzrost cen energii i wymiany turbin na nowocześniejsze. Przy tej stopie zwrotu podwajamy kapitał w ciągu 8–10 lat. Obecnie zapraszamy do projektów, których uruchomienie zaplanowane jest na przestrzeni 3–6 miesięcy.

Pracownia Finansowa obsługuje także proces przystępowania inwestorów do projektu budowy farmy wiatrowej na Ukrainie. Czy można się spodziewać, że portfolio powiększy się również o inne kraje, w których jest możliwe inwestowanie w elektrownie wiatrowe?

Z informacji, które posiadamy na ten moment Grupa PF nie zamierza realizować projektów w kolejnych krajach. W planach jest natomiast realizacja w ramach Grupy PF inwestycji w innych sektorach gospodarki i w zakresie innych sposobów wytwarzania zielonej energii, które mogą niebawem pojawić się w portfolio projektów proponowanych Inwestorom przez Pracownię Finansową. Zachęcamy do obserwowania aktualności na stronie internetowej oraz zapisu na newsletter, dzięki któremu można dowiedzieć się o nowych projektach w pierwszej kolejności. 

Dowiedz się więcej na www.pracownia-finansowa.pl
lub zadzwoń +48(22)122-81-82 i uzyskaj symulację zyskowności inwestycji.

 

  

Copyright © 1991-2021  RKW International - Rosjanie.pl * Проект газеты "Русский Курьер Варшавы"